Blog / News


________ 2018/10/07 _________

Polskie odkrywanie świata !


W niedzielę 14 października o godzinie 15:00 w Gliwicach odbędzie się spotkanie  podróżników z okazji “Światowego Dnia Turystyki” pod hasłem “Polskie odkrywanie Świata”, którego organizatorem jest Grupa Outdoor i Miasto Gliwice. Pod dachem hali Arena Gliwice odbędą się spotkania połączone z prelekcjami na wielkim kinowym ekranie, a gośćmi tegorocznej edycji będą: dziennikarz radiowy Tomasza Gorazdowskiego, płetwonurek Krzysztof Starnawski, żeglarz Szymon Kuczyński i pilot szybowcowy Sebastian Kawa.  Wstęp jest wolny a organizatorzy zapewniają że miejsce znajdzie się dla każdego. Dla dzieci i młodzieży Akademia Odkrywcy im.Tony Halika przygotowała także specjalne warsztaty podróżnicze.




Gościem specjalnym jest dziennikarz Tomasz Gorazdowski. Od lat związany z III programem
Polskiego Radia, znany słuchaczom z relacji z Mistrzostw Olimpijskich i Mundialu to także pasjonat
motoryzacji i podróży. Licznik odwiedzonych krajów już dawno minął setkę. Najchętniej podróżuje samochodem lub motocyklem. Tym drugim w ciagu 126 dni objechał Świat. W Gliwicach opowie o swojej podróży samochodem z Alaski do Ziemi Ognistej w prelekcji “Przez trzy Ameryki”.





Sportowiec ekstremalny i odkrywca najgłębszej zalanej jaskini Świata Krzysztof Starnawski opowie o pięknie i niebezpieczeństwach w głębinach zalanych jaskiń. Płetwonurek, speleolog, ratownik TOPR, dwukrotny laureat Kolosa i stypendium National Geographic, rekordzista Polski i Świata w nurkowaniu, specjalizuje się w nurkowaniu w jaskiniach i pod lodem oraz fotografii podwodnej. Jego eksploracje doprowadziły do największych odkryć geograficznych w dziedzinie speleologii w tym odkrycie najgłębszej zalanej jaskini Świata - Hranicka Propast.




Szymon Kuczyński - żeglarz który dwukrotnie opłynął Ziemię na maleńkim 6 metrowym jachcie Atlantic Puffin. Ostatni jego rejs zakończył się w maju gdzie po 270 dniach żeglugi, bez żadnego wsparcia z zewnątrz, bez postojów, bez silnika, samotnie, korzystając jedynie z energii wytwarzanej   przez wiatr i słońce, zamknął drugą pętlę wokół globu. Tym razem trasa wiodła przez najgroźniejsze wody ziemi dookoła trzech wielkich przylądków: Dobrej Nadziei, Leeuwen i Cape Horn. Tym wyczynem Szymon Kuczyński ustanowił rekord najmniejszej jednostki jaka kiedykolwiek opłynęła Świat bez postojów o czym opowie podczas prelekcji “Dookoła Świata raz jeszcze”




Sebastian Kawa - najbardziej utytułowany pilot szybowcowy w historii, piętnastokrotny mistrz Świata i wielokrotny rekordzista Świata w szybownictwie. Pierwszy człowiek który przeleciał szybowcem nad Himalajami. W prelekcji “Moje prywatne górskie przestrzenie” opowie o pasji latania, i niezwykłych lotach na krańcach ziemi oraz jak wyglądają Himalaje z lotu ptaka.



Dla najmłodszych odkrywców Akademia Odkrywcy im.Tony Halika przygotowała specjalne warsztaty podróżnicze dla dzieci, które w atrakcyjny sposób przybliżą im najważniejsze polskie dokonania i osiągnięcia w eksploracji najdalszych krańców Ziemi. Wydawnictwo Bezdroża ufundowało nagrody dla uważnych widzów, a także atrakcyjną niespodziankę dla wszystkich uczestników imprezy.





________ 2017/11/15 _________

Nowa strona !

Wciąż trwają prace nad nasza nową stroną. Wkrótce pojawi się tu więcej informacji, zdjęć i programów naszych wyjazdów. Do tego czasu prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny:
Dominik Bac - dominik.bac @ gmail.com / 604 97 39 93
Claudia Cardenas - claudia.cardenaspineda @ gmail.com / 604 75 92 92

dziękujemy !
_________ 2017/10/19 ________

Wystawa fotograficzna: "Wayuu - ludzie słońca i wiatru !



Po 5 latach dobra kolumbijska energia znowu wybuchła w Żorach. W pięknie urządzonych wnętrzach Muzeum Miejskiego od 19 pazdziernika do 9 grudnia można oglądać wystawę fotografii poświęconą prowincij Guajira, jej mieszkańcom - indianom Wayuu.

Jeżeli Żory nie są dla Was za daleko, albo znajdują się na Waszej trasie podróży, warto zajrzeć do pięknego muzeum i na chwilę przenieść się na Guajirę. 

Zapraszamy również na nasze wyprawy gdzie również odwiedzamy tą magiczną krainę słońca i wiatru.Borys Malkin
Głównym bohaterem wystawy jest Borys Malkin - polski etnolog, przyrodnik, kolekcjoner, fotograf i dokumentalista. To właśnie jego czarno-białe fotografie skłoniły Anitę Czerner-Lebedew kuratora wystawy do zorganizowania wystawy w 100 rocznicę jego urodzin.
Jak jednak wybrać temat wystawy gdy Malkin spędził wśród rdzennych ludów Ameryki Południowej prawie 40 lat (1957-1994) i odwiedził 40 grup indian. Nakręcił 22 filmy, zebrał kolekcję 40 tys zdjęć i 15 tys obiektów które można oglądać w muzeach Europy i obu Ameryk.



Wystawa


Jedną z grup etnicznych którą odwiedził Borys Malkin w latach 70-tych byli właśnie indianie Wayuu zamieszkujący półwysep Guajira na północy Kolumbii i to właśnie tą grupę Anita wybrała aby przedstawić sylwetkę niezwykłego badacza.

Wystawa jest urządzona w pięknych nowych wnętrzach Muzeum Miejskiego w Żorach i wprost przenosi widza na smaganą wiatrem Guajirę. Czarno-białe zdjęcia Borysa Malkina, kolorowe zdjęcia Claudii Cardenas, Dominika Bac i Tomka Jędrysa oraz kolorowe hamaki i torby przywiezione przez Ewę Kulak. Część ścian została wręcz wyklejona wielkoformatowymi fotografiami krajobrazu a Guajira a artystka Anna Bodzek wykonała dodatkowo scenografię z "kartonowych" kaktusów która sprawia że wystawa jest naprawdę trójwymiarowa. Wystawie towarzyszy szereg wykładów oraz warsztatów dla dzieci i młodzieży.

Guajira i Wayuu

Wayuu byli jednymi z pierwszych rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej którzy mieli kontakt z konkwistadorami i paradoksalne to właśnie oni do dzisiaj niejako najbardziej opierają się zmianom które niesie postęp cywilizacji. Będąc najliczniejszą grupą etniczną w Kolumbii do dziś mieszkają w bardzo prostych warunkach, często wciąż koczowniczych. Hodują kozy i owce a mięso i mleko są podstawą ich diety na wyschniętej ziemi La Guajira. Mimo bezpośredniego kontaktu w cywilizacją, niezaburzonego żadnymi geograficznymi barierami jedynie około 30% z nich mówi po hiszpańsku a na codzień mówią językiem Wayunakki.

Guajira to wielkie przestrzenie, gorący pasat który wieje tu nieprzerwanie, rozgwieżdżone niebo, kaktusy oraz przemierzający tą krainę Indianie Wayuu. Żółty piasek pustyni kontrastuje z turkusem Morza Karaibskiego i zielenią kaktusów. Jest tu cicho, pusto i melancholijnie.

Claudia, Amelia, Dominik i Samuel :) (i kaktus)


Indianki Wayuu - fotografie Tomek Jedrys (lewa) i Dominik Bac (prawa)


Guajira - zaduma - fotografia Dominik Bac


Indianki w Riohacha - Dominik Bad

Kartonowe kaktusy i oryginalne torby Wayuu

Wnętrze Muzeum Miejskiego w Żorach

Fotografia - Tomek Jedrys

Fotografie - Dominik Bac

Sala Guajira - gdzie dzieki wielkoformatowym zdjeciom i eksponatom przenosimy sie do Kolumbii


__

15/11/2017

Już w lutym wyruszamy na kolejną wyprawę do Kolumbii, tym razem czeka na nas wspaniały Karnawał w mieście Barranquilla !



__



Lorem ipsum Lorem ipsumLorem ipsumLorem ipsumLorem ipsumLorem ipsumLorem ipsumLorem ipsumLorem ipsumLorem ipsumLorem ipsumLorem ipsumLorem ipsumLorem ipsumLorem ipsumLorem ipsumLorem ipsumLorem ipsumLorem ipsumLorem ipsum