WYPRAWY JORDANIA

Al Khazaneh - Petra

Jordania to klejnot bliskiego wschodu. Zachwyca krajobrazami, przyjazną atmosferą i wspaniałymi zabytkami. W czasie 8 dniowej wyprawy zobaczymy najważniejsze i najbardziej unikalne atrakcje kraju - miasto Nabatejczyków Petra, pustynię Wadi Rum, nurkowanie w Morzu Czerwonym i relaks nad Morzem Martwym.

Wadi Rum z lotu ptaka

Jordania zaskakuje różnorodnością. Od kilku tysiącleci wspólną historię pisały tu największe religie judaizm, chrześcijaństwo i islam. O wpływy walczyli tu Grecy, Rzymianie, Imperium Otomańskie i wyprawy krzyżowe. Każda z nich pozostawiła tu swój ślad w zwyczajach, architekturze i kuchni. Choć pierwszą myślą jest pustynny krajobraz Jordania to przede wszystkim potężne skaliste pasma gór, kaniony i wąwozy. W żyznych dolinach od 10 tysięcy lat uprawiane są figi, winorośl, owoce cytrusowe i warzywa oraz soczewica i ciecierzyca główny składnik pysznego hummusu.


"Skarbiec" Al Khazaneh Petrze widziany z kanionu Sik

Jordanię przemierzymy krętymi górskimi drogami i pustynnymi szosami. Na Wadi Rum autami 4x4 a nawet na grzbiecie wielbłąda. W czasie wyprawy zatrzymamy się w miejscach w których stopy stawiali Abraham i Mojżesz. Na drodze królów zobaczymy zamki Krzyżowców które miały bronić Ziemi Świętej przed Saracenami a w słynnej Petrze spędzimy 2 noce w beduińskim obozie, żeby poczuć jej magiczną atmosferę i dotrzemy do niej mniej uczęszczanymi ścieżkami aby poczuć się jak Indiana Jones. Zapewnimy sobie dawkę adrenaliny w kanionie biblijnej rzeki Arnon. Zanurzymy się w błękitnych wodach nurkując wśród raf i wraków Morza Czerwonego. Marsjańską pustynię Wadi Rum poznamy z Beduinami którzy będą nas gościć w swoich obozach pod rozgwieżdżonym niebem. Na koniec odpoczniemy unosząc się na powierzchni Morza Martwego. Nie zabraknie też autentycznej atmosfery bliskiego wschodu, miast i wiosek, meczetów, malowniczych dróg oraz smaków i zapachów Lewantu.

Nurkowanie Zatoka Aqaba - Morze Czerwone


PROGRAM WYPRAWY 8 DNI

1. Przelot do Jordanii / Petra 

Po niecałych 4 godzinach lotu lądujemy w Jordanii. Po odprawie i koniecznych formalnościach ruszamy w kierunku Petry. Naszą pierwsza noc w Jordanii spędzimy w beduińskim lodge’u położonym wśród pradawnych skał tuż za drzwiami starożytnych zabytków, gdzie atmosfera dawnej stolicy Nabatejczyków jest wciąż żywa. Po pysznej kolacji w wielkim namiocie czeka nas magiczny wieczór przy ogniu z opowieściami beduinów i tradycyjnie przygotowaną kawą z kardamonem. (-/-/K)

Petra

2. Petra / trekking

Tego punktu programu nie trzeba reklamować, słynne miasto Nabatejczyków jest jednym z 7 Nowych Cudów Świata i główną atrakcją Jordanii. 2 tysiące lat temu krzyżowały się tu pustynne szlaki którymi przewożono przyprawy, perfumy, i jedwab. W skalnych kanionach Nabatejczycy zbudowali dziesiątki tam i kanałów nawadniających zamieniając pustynię w żyzny ogród. Niezwykłe świątynie i grobowce wykute w skałach sprawiają że czujemy się jak w filmach z Indianą Jones’em. Aby poczuć atmosferę różowego miasta wykutego w skałach trzeba koniecznie wejść w miejsca w których nie spotkamy turystów. Dlatego do Petry ruszymy wcześnie rano dawnym szlakiem karawan. Zobaczymy najsłynniejsze zabytki - skarbiec Al Khazaneh, kanion Siq, monastyr Ad-dajr, wielką świątynię, groby królewskie i amfiteatr. Na nogach spędzimy cały dzień więc przydadzą się wygodne buty i uśmiech na twarzy, do naszego obozu wrócimy dopiero na kolację. Naszymi gospodarzami będą gościnni beduini, którzy zadbają o nasze żołądki i atmosferę.(S/-/K)

"Monastery" Ad Deir - Petra

3. Petra / Aqaba / Morze Czerwone

Morze Czerwone - Zatoka Aqaba
Po śniadaniu żegnamy się z magicznym skalnym miastem i ruszamy na południe drogą wśród gór i pustyni w kierunku Morza Czerwonego, którego błękitne wody wcinają się w piaszczysty krajobraz. Kolejne dwie noce spędzimy z widokiem na Zatokę Aqaba i wznoszący się po jej drugiej stronie brzeg Egiptu. Jeżeli zdążymy jeszcze tego popołudnia możemy zmyć kurz pustyni w ciepłych wodach Morza Czerwonego lub hotelowym basenie. (S/-/-)

4. Morze Czerwone / Aqaba / Snorkeling / Nurkowanie


Światowej klasy zabytki a tuż obok światowej klasy nurkowanie ? To możliwe. Wciśnięta między potężnych sąsiadów Jordania ma zaledwie 27 km linii brzegowej lecz pod wodą są najpiękniejsze krajobrazy chronione w Aqaba Marine Park. Stałymi bywalcami rafy są mureny, błazenki, ognice a także żółwie morskie. Ci z Was którzy posiadają uprawnienia nurkowe będą mogli zdecydować się na nurkowanie z butlą (*) i odwiedzić piękny wrak statku. (S/-/-)
Morze Czerwone - Zatoka Aqaba

5. Aqaba / Wadi Rum


Cieżko będzie opuścić Aqabę, jednak czeka nas kolejny Hit Jordanii. Piękno Wadi Rum zostało rozsławione po raz pierwszy przez brytyjskiego oficera i poetę T.E. Lawrence’a. Wspomnienia z pobytu w Arabii spisał w “Siedmiu filarach mądrości” które stały się bestellerem a następnie trafiły na ekrany kin zdobywając 7 Oskarów. Pustynia na granicy Jordanii i Arabii Saudyjskiej od setek lat zamieszkiwana jest przez beduinów którzy są najlepszymi znawcami tej ziemi. Po spotkaniu z naszymi przewodnikami przesiądziemy się do samochodów z napędem 4x4 i ruszymy odkrywać skarby Wadi Rum w niezwykłej marsjańskiej scenerii: prastare malowidła, dzikie kaniony, wydmy czerwonego piasku, łuki skalne. Gdybyśmy przymknęli oczy możemy wyobrazić sobie postacie z filmów Gwiezdne Wojny lub Marsjanin. Nocujemy w obozie beduinów z dala od cywilizacji pod rozgwieżdżonym niebem. Nie martwcie się jednak namioty mają wygodne łóżka a specjalną kolację zjemy w wielkim namiocie wypełnionym blaskiem ognia. (S/L/K)

Wadi Rum

6. Wadi Rum / Droga Królów / Morze Martwe


Opuszczając gościnne Wadi Rum czeka nas przejażdżka na wielbłądach a następnie podróż drogą Królów - trasą którą od tysięcy lat podążały karawany, wojska i pielgrzymi. Po drodze miniemy ruiny zamku krzyżowców Karak a po południu dotrzemy do Madaby - słynnej z odnalezionej tutaj pierwszej mapy Ziemi Świętej w formie precyzyjnej mozaiki. Droga poprowadzi nas na stoki góry Nebo skąd Mojżesz po raz pierwszy zobaczył Ziemię Obiecaną. Rozciąga się stąd panoramiczny widok na dolinę Jordanu, Zachodni Brzeg a także w pogodne dni Jerycho i Jerozolimę. Zjeżdżając serpentynami zanurzamy pod poziom światowego oceanu i docieramy nad brzeg Morza Martwego. Dzisiejsze popołudnie i kolejny dzień spędzimy w eleganckim hotelu z widokiem na taflę Morza Martwego, bezpośrednim dostępem do wody a także kilkoma basenami gdzie w stylu biblijnego króla Heroda możemy odpocząć w pełnym luksusie. (S/-/-)

Wadi Rum

7. Morze Martwe / Wadi Mujib / Relaks / Spa


Ostatni dzień w Jordanii podzielimy między adrenalinę relaks i Spa. Poranek rozpoczniemy od wyprawy dnem kanionu Wadi Mujib (*). W starym testamencie zwany Arnonem przez tysiąclecia był naturalną granicą pomiędzy biblijnymi plemionami północy i południa. Rzeka wijąc się pustynnymi dolinami przez kilkadziesiąt kilometrów przed ujściem do Morza Martwego tworzy spektakularny kanion którego dnem płyną czyste wody rzeki a różowo-czerwone ściany wznoszą się często na kilkaset metrów.. Zwiedzanie kanionu to doświadczenie zarówno estetyczne jak i pełne adrenaliny. Bywa że musimy się zanurzyć w wodzie po szyję czy pokonać kilkumetrowe wodospady z pomocą drabinek i lin. Morze Martwe - wielkie słone jezioro położone w dolinie Jordanu miało na przestrzeni tysiącleci wiele nazw - Morze Diabelskie, Morze Asfaltowe. Według legendy na jego dnie spoczywają biblijne miasta Sodoma i Gomora. Zasolenie Morza Martwego sięga 300 promili i ludzkie ciało z łatwością się unosi się na wodzie co sprawdzimy osobiście. Błoto i sól od tysięcy lat mają opinię cudownego leku - cenili je żydowscy królowie, cesarze rzymscy a nawet faraonowie którzy sprowadzali minerały do pielęgnacji ciała i mumifikacji. W naszym hotelu możecie korzystać z kąpieli błotnych i wodnych cały dzień. (S/-/-)

Kanion Wadi Mujib

8. Morze Martwe / wylot do Polski


Czas opuszczać magiczną Jordanię. W zależności od godziny wylotu ruszymy na lotnisko i po kilku godzinach będziemy z powrotem w kraju. (S/-/-)

Morze Martwe


Zapewniamy:

  • Wstępy i opłaty do wszystkich atrakcji, muzeów, parków w programie wyprawy oprócz atrakcji dodatkowych oznaczonych (*)
  • Wiza do Jordanii
  • Posiłki: 7 śniadań, 3 obiadokolacji, 1 lunch
  • Transport: bus na wyłączność grupy / na pustyni Wadi Rum samochody 4x4
  • Noclegi: hotele w czasie wyjazdu wybieramy ze względu na lokalizację i unikalny charakter. Dlatego w czasie wyjazdu będziemy nocowali zarówno w butikowych hostelach, 4* hotelu jak i obozach beduinów z unikalną atmosferą.
  • Dodatkowe atrakcje (*) : Nurkowanie Aqaba 35-80 JD (1-3 nurkowania), wynajem sprzętu ABC do snorkelingu 10 JD (cały dzień), kanion Wadi Mujib 21 JDTermin:

  • 17-24.10
  • 24-31.10.2020


Koszty:

  • 1490 USD + bilet lotniczy do Jordanii
  • Bilet lotniczy: 500-1000 zł (Ryanair z Warszawa Modlin lub Kraków)Sytuacja epidemiczna w Jordanii Aktualizacja 27.05.2020


Jordania dzięki wprowadzonym szybko restrykcjom uchyliła się przed ciosem COVID-19. Zarażonych zostało zaledwie około 750 osób z czego tylko 9 osób zmarło. W czasie naszej podróży poruszamy się własnym prywatnym transportem. Ogromna większość atrakcji znajduje się na wolnym powietrzu więc możliwość zarażenia się jest niezmiernie niska. Prawie wszystkie noclegi są w niewielkich hotelach i hotelikach, gdzie oprócz nas możemy spotkać zaledwie kilku innych gości. Obozy beduinów (Petra i Wadi Rum) są również miejscami o bardzo niskiej frekwencji turystów.


Galeria zdjęć z naszych wyjazdów

Wadi Rum

Smaki Jordanii - kawa z kardamonem i herbata z szałwią i miętą

Brzegi Morza Martwego

W drodze do Petry

Cukiernia - Amman

Przygotowanie kawy po beduińsku

Al Khazaneh - Petra

Okolice Petry

Grobowce królów - Petra

Petra

Kanion Sik - Petra

Grobowce królów - Petra

Grobowce królów - Petra


Jaskinie beduiów - Petra

Kanionn Sik nocą - Petra

Noc w obozie beduinów - Petra

Mała Petra

Trekking - Petra

Ad Deir - Petra

Trekking - Petra

Ad Deir - Petra

Wielka świątynia - Petra

Petra

Petra

Droga z Petry nad Morze Czerwone

Morze Czerwone w tle brzegi Egiptu

W drodze z Petry nad Morze Czerwone

W drodze z Petry nad Morze Czerwone

W drodze z Petry nad Morze Czerwone

Morze Czerwone - Zatoka Aqaba

Morze Czerwone - widok z hotelu

Wadi Rum

Wadi Rum

Wadi Rum

Wadi Rum - beduiński przewodnik

Wadi Rum

Wadi Rum - mosty skalne

Wadi Rum - kanion

Wadi Rum

Wadi Rum

Droga w okolicy Wadi Rum

Wadi Rum

Wadi Rum

Wadi Rum

Wadi Rum

Wadi Rum

Wadi Rum - przewodnicy beduińscy

Wadi Rum - wieczorna herbata

Wadi Rum - poranek na Marsie

Wadi Rum - biała pustynia

Wadi Rum

Wadi Rum - transport

Wadi Rum

Wadi Rum - kolejna herbata

Wadi Rum - załoga

Wadi Rum

Wadi Rum

Wadi Rum

Wadi Rum

Wadi Rum - nad obozowiskiem

Wadi Rum

Wadi Rum - beduiński przewodnik

Wadi Rum - obóz "marsjański"

Wadi Rum

Wadi Rum - przejażdżka na wielbłądach

Wadi Rum

Zachód słońca w okolicy Dana

Morze Martwe - złoża soli

Morze Martwe

Morze Martwe - w tle brzeg Izraela

Morze Martwe

Morze Martwe

Morze Martwe

Morze Martwe widok z hotelu


Kanion Wadi Mujib

Kanion Wadi Mujib

Kanion Wadi Mujib

Kanion Wadi Mujib

Kanion Wadi Mujib