REJSY NORWEGIA

NORWEGIA I ARKTYKA

Norwegia to nieodkryty, pełen zachwycających widoków raj dla żeglarzy. Kto się tu wybierze, znajdzie wyłaniające się z oceanu górskie szczyty, kolorowe domy jak z bajki i malownicze rybackie wioski. Linia brzegowa liczy niemal dwa tysiące kilometrów, a wzdłuż niej znajdziemy pochłonięte swoimi sprawami miasta, parki narodowe oraz zapierające dech w piersiach lodowce. Występują tutaj zarówno białe noce, jak i zjawisko zorzy polarnej. Prąd Zatokowy niesie w kierunku Arktyki ciepłe wody z okolic Karaibów, dzięki czemu sezon żeglarski trwa przez cały rok.

Długość wybrzeża Norwegii od Oslo do Przylądka Północnego wynosi ponad 1000 mil morskich, jednak doliczając fiordy i wyspy, otrzymamy najdłuższą linię brzegową na świecie przekraczającą 25 000 km. Norwegowie są znani z zamiłowania do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Narty, rower, lot na paralotni albo piesza wędrówka – tutaj wszystkiego można spróbować w jeden dzień

Terminy:  Jesteś zainteresowany rejsem w Norwegii, skontaktuj się z nami !


SAIL & HIKE

Jacht to idealny środek transportu umożliwiający eksplorację fiordów i norweskich szlaków turystycznych. Wystarczy zabrać plecak i ruszyć w drogę, ciesząc oko zapadającymi w pamięć widokami. Tego typu wycieczka będzie najlepsza w okresie od maja do września.A yacht is a perfect mobile base camp to explore countless fjords and trails. Just take your backpack and enjoy hiking the unexplored fjords with unforgettable views. Best time is from May until September.


SAIL & SKI

Norwegia oferuje wręcz idealne warunki narciarskie, nie ma się zresztą co dziwić – w końcu to właśnie Norwegowie wymyślili narciarstwo. Na narty najlepiej wybrać się między lutym a kwietniem – z przyjemnością polecimy Wam najlepsze ośrodki narciarskie i zabierzemy na oszołamiające, dziewicze zbocza gór. Po dniu spędzonym na stoku powrót na jacht kołyszący się na spokojnych wodach fiordu jest prawdziwą przyjemnością.

FOTOEKSPEDYCJE

Lofoty to magiczny archipelag z wyłaniającym się z morza pasmem gór. Głębokie fiordy, strome skały i malownicze wioski są wprost stworzone do tego, by uwiecznić je na zdjęciach. Jesteśmy dumni z tego, że we współpracy z Vertical Shot Expeditions jako jedyni w regionie oferujemy fotoekspedycje żeglarskie. Dzięki naszym światowej klasy instruktorom, doświadczonej załodze i przewodnikom będziesz miał okazję szlifować swój warsztat i zrobić naprawdę niezwykłe zdjęcia.


ZORZA POLARNA

Oglądanie na żywo zorzy polarnej jest niezwykłym i niezapomnianym przeżyciem. Zielone, niebieskie, a nawet czerwone pasma tańczą w rozrzedzonym powietrzu arktycznej nocy. Najlepiej obserwować je z jachtu stojącego na kotwicy w spokojnej zatoce, z dala od miejskiego światła. Golfsztrom sprawia, że wody mórz norweskich nigdy nie zamarzają, zorzę polarną można więc podziwiać od września do kwietnia. Jachty mają ogrzewanie i pokrowiec na kokpit dla maksymalnego komfortu podczas pobytu.

SNORKELING I FREEDIVING Z ORKAMI


Późna jesień w Norwegii to niezwykła pora roku. Dni są krótkie, brzegi fjordów pokrywa pierwszy śnieg, a noce rozświetla blask zorzy polarnej. To właśnie pora kiedy w poszukiwaniu pożywienia do fjordów wpływają Orki - jedne z najpiękniejszych i rozbudzających wyobraźnię ssaków morskich. Orka oceaniczna to jedno z najbardziej fascynujących zwierząt morskich. Swoją groźną sławę i nazwę “wieloryb zabójca” (killer whale) nadaną setki lat temu przez wielorybników, zawdzięcza atakom na foki, pingwiny a nawet delfiny. W naturalnym środowisku Orka nie ma wrogów a jej sięgające 10 cm zęby skutecznie odstraszają też ludzi. 

W Norwegii Orki polują na niewielkie ryby ławicowe a szczególnie śledzie, których wiele jest w tych żyznych wodach. Od wieków są stałym towarzyszem norweskich rybaków w zimowych rejsach.

Dorosłe Orki dorastają do 7-8 metrów długości i ważą między 6 a 9 ton. W wodzie poruszają się niezwykle szybko - do 60 km/h. Freediving i snorkeling z Orkami jest bezpieczny, nie zdarzyło się aby te piękne ssaki atakowały człowieka.

Podczas siedmiodniowej wyprawy będziemy próbować snorkelingu i freedivingu w towarzystwie orek. Zanurkujemy również w przybrzeżnych lasach brunatnic, by podejrzeć życie mniejszych zwierząt. 


W czasie rejsu odwiedzimy malownicze norweskie porty oraz samotne kotwicowiska w głębi fiordów skąd będziemy mogli eksplorować dzikie brzegi.


WARUNKI POGODOWE I ŻEGLUGOWE

W maju i czerwcu w Norwegii wieje lekki wiatr, świeci słońce, wszystko wokół kwitnie, a długie dni nadają się idealnie na żeglowanie. O tej porze roku będą Wam towarzyszyć widoki na jeszcze ośnieżone górskie szczyty.
Lato zaczyna się w połowie czerwca, a kończy w ostatnich dniach sierpnia. Niektóre dni są bardzo ciepłe i można się kąpać w fiordzie, ale bywają i takie dni, gdy temperatura się obniża i nadciągają ciemne chmury. Jeżeli pada, to zwykle w lipcu, jednak deszcze nie trwają dłużej niż przez 1-2 dni.
Jesień charakteryzuje się dłuższymi okresami słonecznej pogody, utrzymującej się do połowy października. Zdarzają się również dni wietrzne i ulewne, w których najlepiej czują się żeglarze doświadczeni w walce z morskim żywiołem.
Zimowy sezon żeglarski trwa od grudnia do kwietnia. Należy wówczas spodziewać się temperatur od -10 do + 5 stopni Celsjusza.