REJSY CHORWACJA


WYBRZEŻE CHORWACJI – RAJ DLA ŻEGLARZY

Zaledwie krótka chwila wystarczy, by dotrzeć do spokojnych, odludnych wysp, które wyglądają, jakby czas się na nich zatrzymał. Rzadko używane szlaki, zapomniane ruiny i zapierające dech w piersiach widoki są tutaj codziennością – w tej ciszy i spokoju otaczającej natury można doskonale wypocząć i zregenerować siły. Z kolei nadmorskie miasta tętnią życiem, nowoczesność idealnie łączy się tu z architekturą pamiętającą jeszcze czasy starożytne. Na spragnionych kulturalnych wrażeń czekają liczne muzea czy koncerty na świeżym powietrzu. Z pewnością zachwycą Was ciche, romantyczne kotwicowiska oraz parki narodowe Kornati i Krka.

NAJWAŻNIEJSZE ATRAKCJE

Bogactwo walorów turystycznych wybrzeża Dalmacji sprawia, że warto warto tu spędzić więcej czasu. Jest tu tak pięknie, że na pewno będziecie chcieli wrócić niejeden raz.
Kornati: najbardziej zagęszczony archipelag na Morzu Śródziemnym składa się ze 140 wysp położonych w pasie o długości 35 km. Wszystkie te wyspy i wysepki otoczone są przez diamentowo lśniącą wodę, nadając temu miejscu wyjątkowej oprawy i magicznego charakteru. W powietrzu unosi się duch żeglarskiej przygody, ukryte i zaciszne zatoki przyciągają odkrywców, a lokalne tawerny serwują wyśmienite świeże owoce morza.
Historyczne miasta: lśniące bielą domy z czerwonymi dachami i strome uliczki tworzące kamienne labirynty cieszą oczy każdego turysty. Brukowane place i nadmorskie restauracje zachęcają, by przysiąść i wypić kawę lub spróbować lokalnych specjałów. Zadar opromienia chwała średniowiecza, zaś na przykładzie Katedry św. Jakuba w Sibeniku widać jak na dłoni zdumiewająco bogate dziedzictwo historyczne Chorwacji. Urocze miasteczko Trogir otaczają średniowieczne mury, a plątanina uliczek przyprawia o zawrót głowy. Wybrzeże zdobi szeroka promenada z barami i kawiarniami, przy której w lecie cumują jachty. Słynący z pałacu cesarza Dioklecjana Split to miejsce, w którym nie brakuje klimatycznych restauracji, kafejek, barów oraz sklepów, które doskonale zadomowiły się w klimatycznych, starożytnych murach. Split urzeka niespotykaną mieszanką dostojnej przeszłości z pełną zgiełku i energii teraźniejszością.
Park Narodowy Krka: po dwóch godzinach żeglugi w górę rzeki Krka dotrzeć można do miejsca o całkowicie innym charakterze, przywodzącym na myśl Skandynawię z jej malowniczymi jeziorami. Wystarczy pokonać obrośnięte bujną zielenią brzegi rzeki, by znaleźć się w pięknym mieście Skradin. Przy głównej ulicy stoją domy o jaskrawych elewacjach lub zbudowane z kamienia – a ponad nimi górują ruiny dawnej fortecy. Krystalicznie czyste wody rzeki Krka wyżłobiły w wapiennym podłożu wąwóz o głębokości 200 m. Najbardziej spektakularny jest widok na wodospad Skradinski Buk liczący 17 kaskad o łącznej szerokości 100 m i wysokości ok. 50 m. Będąc tutaj, koniecznie spróbujcie kąpieli w szmaragdowo czystej rzece Krka.
Dubrownik – miasto nazywane „Perłą Adriatyku” – oczarowuje nie tylko wyjątkową lokalizacją, bowiem piękno starówki pozostawia niezapomniane wrażenie na każdym, kto choć raz zawitał do Dubrownika. Wędrówka ulicami z białego kamienia, pośród barokowych budynków, między którymi w oddali połyskuje Adriatyk, jest równie inspirująca, co spacer wzdłuż prastarych murów miejskich, które przez wieki chroniły republikę przed najeźdźcami.

HISTORIA

W Chorwacji odnajdziemy wpływy każdego spośród śródziemnomorskich imperium, bowiem ta część adriatyckiego wybrzeża znajdowała się niegdyś pod panowaniem Rzymian, Wenecjan, Habsburgów, a nawet Turków. Niektóre z imponujących pałaców i teatrów wzniesionych przez starożytnych Rzymian podziwiać można dziś w Splicie i Puli. Architektura wenecka przykuwa wzrok w większości portów, w których znajdują się fortece i warowne zamkami (najlepszym przykładem jest wspaniały port w Hvarze). W nadmorskich miastach nie brakuje monumentalnych kościołów utrzymanych w stylu romańskim, gotyckim lub renesansowym.

ŻYCIE NOCNE

W Chorwacji panuje śródziemnomorski styl życia. Latem dni są tak gorące, że wszelka aktywność rozpoczyna się po zachodzie słońca. Trwające godzinami kolacje celebruje się, kończąc posiłek wspólnymi śpiewami i tańcami do dźwięków gitary. Liczba barów, kawiarni i dyskotek w miastach sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Brukowanymi uliczkami i skwerami często niesie się grana na żywo muzyka. Split i Hvar (określany mianem chorwackiego St. Tropez) słyną z bogatej oferty rozrywkowej. Planując rejs, warto sprawdzić terminy organizowanych tutaj letnich imprez i festiwali.

PRZYRODA

Zatoki pełnią rolę naturalnych portów, które powstały w efekcie procesów przyrodniczych i od stuleci stanowią schronienie dla rybaków i żeglarzy. Wiele z nich do dziś zachowało nieskażony niczym, dziewiczy charakter. Podczas porannej kąpieli możemy liczyć jedynie na towarzystwo morskiego ptactwa i ryb.
Wyspa Hvar jest najdłuższą wyspą Adriatyku, słynącą z lawendowych zboczy i krystalicznych plaż. Zbocza wyspy są pokryte lasami sosnowymi, winnicami, gajami oliwnymi, a oliwa z oliwek z Hvaru nie ma sobie równych.
Błękitna Grota – nadmorska grota, którą najlepiej zwiedzić w okolicach południa. Wtedy właśnie poprzez znajdujący się pod powierzchnią wody otwór do groty wpadają promienie słoneczne, wypełniając jej wnętrze nieziemskim, błękitnym światłem. W lazurowej, krystalicznie czystej wodzie połyskują głębokie nawet na 16 m skały, mieniąc się odcieniami srebra i różu.

KUCHNIA

W kuchni chorwackiej znajdziemy wpływy włoskie oraz środkowo- i wschodnioeuropejskie. Taka mieszanka owocuje mnogością smaków i potraw, które koniecznie trzeba w Chorwacji spróbować. Podstawą chorwackiej diety są owoce morza, sery, oliwa z oliwek, warzywa i oczywiście zioła.

Spróbuj koniecznie:

Chorwacka szynka pršut – bardziej intensywna w smaku niż szynki włoskie czy hiszpańskie, stanowi prawdziwy rarytas, warto przywieźć ją jako smaczną pamiątkę z wakacji.
Ryby i owoce morza: bogactwo gatunków ryb i owoców morza zaspokaja zapotrzebowanie na wysokiej jakości świeże produkty. Dania rybne przygotowywane są tradycyjnie z wykorzystaniem prostych i aromatycznych dodatków, takich jak czosnek, pomidory czy zioła. Ryby z grilla lub w potrawce podawane są z czerwonym winem w towarzystwie szałwii i tymianku. Będąc w Dubrowniku, koniecznie spróbuj tutejszych ostryg i małż, które uważane są za jedne z najlepszych muszli Adriatyku.
Paški sir - pochodzący z wyspy Pag, namaczany w oliwie, dojrzewa w kamieniu, a swój smak zawdzięcza mleku owiec, które pasą się niedaleko, skubiąc rozmaryn i tymianek. Zaś jagnięcina z wyspy Pag dorównuje jagnięcinie z wyspy Cres i należy do specjałów kuchni chorwackiej.
Wino: Dalmacja może poszczycić się bogatymi tradycjami winiarskimi, region ten obfituje w znakomitej jakości gatunki winorośli, a do najbardziej znanych szczepów zaliczają się: posip, rukata i grk z wyspy Korčula, dingac i postup z Półwyspu Pelješac, mali plavac z Hvaru oraz brac i vugava z Visu..
Podczas chorwackiej kolacji na stole zawsze znajdziemy słynny na całym świecie napój podobny do brandy – rakiję, którą często podaje się z suszonymi owocami lub figami. Wybrzeże Adriatyku słynie z licznych odmian ziołowej grappy. Hvar chlubi się grappą myrtową, a Korčula i Dubrownik – grappą anyżową.

POGODA

Chorwacja oferuje idealne warunki do żeglowania. Świeże bryzy chłodzą powietrze, zaś długie wyspy oddzielają wybrzeże od otwartego morza, minimalizując ryzyko przedostawania się do akwenu martwej fali. W ciepłej wodzie można pływać od połowy maja do końca września. Sezon rozpoczyna się w kwietniu i trwa do ostatnich dni października.

MARINY I LOTNISKA

Żeglarską wyprawę najlepiej rozpocząć w środkowej Dalmacji, dysponującej kilkunastoma marinami. Międzynarodowe lotniska w Zadarze i Splicie są położone o zaledwie 15-60 min. drogi samochodem od poszczególnych przystani żeglarskich. Oferują liczne połączenia lotnicze z Polską, Wielką Brytanią, Niemcami, Włochami, Francją, Skandynawią i krajami Europy Wschodniej.

Rejsy wakacyjne z dziećmi


aS:DLka slkdja skldja sdja sdas